“La menina rumana”

Proiectul cultural care marcheaza cei 200 de ani de la deschiderea muzeului Prado (Madrid) a fost inaugurat in data de 14 martie 2019 la Liceul Cervantes in prezenta Ambasadorului Spaniei în România, E.S. Dl. Manuel şi a elevilor si cadrelor didactice. In holul liceului este expusa o reproducere de mari dimensiuni a celebrei picturi “Las Meninas” a pictoruui Diego Velázquez Alături de copia tabloului este expusa şi o sculptură în mărime naturală inspirată in unul din personajele înfăţişate de Velázquez în această operă de artă, reprezentând domnişoarele de la curtea regală cunoscute sub denumirea de “meninas”. Elementul de originalitate îl constituie faptul că sculptura este decorată cu motive tradiţionale româneşti, sugerându-se astfel ideea că personajul ilustrat de pictorul spaniol poartă, de fapt, un costum popular românesc.

 

Nu sunt comentarii

Lăsați un comentariu