Vioara lui Enescu

Gabriel Croitoru

 

Violonistul Gabriel Croitoru ( profesor universitar la Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti, solist-concertist al Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiesti si membru al Cvartetului de Stat "Transilvan" din Cluj-Napoca), a avut peste o mie de aparitii scenice in tara , dar si in strainatate.

Din 2008, acesta a castigat dreptul de a canta la vioara Guarneri del Gesu, ce i-a apartinut lui George Enescu. Vioara se afla in patrimonial Muzeului National George Enescu.

Vioara Guarneri, numita si "Catedrala" pentru acordurile impunatoare, dateaza din 1731, purtand semnatura artistului Giuseppe Guarneri si are o valoare extraordinara, putand fi comparata doar cu instrumentele realizate de Stradivarius.

 

Horia Mihail

 

Pianistul Horia Mihail debuta la Brasov, la doar 10 ani, cantand piesa "Concertul in Re major" de Haydn. A urmat cursurile Universitatii din Ilinois. Ulterior studiaza la Boston University, unde a fost selector universitar.

A sustinut rectaluri de muzica pe patru continente si a cantat cu numeroase orchestra din strainatate si din tara , inclusiv cu Filarmonica "George Enescu".

Din 2009 este solist-concertist al Orchestrelor si a Corurilor Radio.

 

Nu sunt comentarii

Lăsați un comentariu