Participarea elevilor cervantisti la Festivalul – Concurs BOOKTRAILER

BOOKTRAILER

Concursul Book-trailer Film Festival, organizat de Colegiul Național „Spiru Haret”  în colaborare cu Liceul Științific „A. Calini” din Brescia, Italia, demonstrează că literatura și cinematografia se împletesc într-un mod uimitor. Creativitatea elevilor este pusă la încercare, deoarece aceștia trebuie să realizeze un trailer pe baza unei opere literare la alegere.

Ne bucurăm să vă anunțăm că munca depusă de echipa care a reprezentat Liceul Teoretic Bilingv „Miguel de Cervantes” la concursul BOOKTRAILER, ediția 2020 a fost apreciată. Elevii Puiu Miruna Maria, Olteanu Ciprian, Gherasim-Ursu Ștefan, Păun Ana-Maria, Petre Andrei, Ghinea Albert, Bumbar Cosmin, Gaiță Radu Massimilian, Țucă Daria, Bădulescu Bogdan au realizat un book-trailer care oglindește opera „În vreme de război” de I.L.Caragiale, filmat într-un cadru inedit la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București.

Prof. coordonatori: Cristian Ciocaniu și Raluca-Nicoleta Nițulescu

 

Nu sunt comentarii

Lăsați un comentariu