Concurs: ENTUSIASMO DE SABER

12 aprilie 2022 - Prima ediție a concursului de cultură generală Entusiasmo de Saber, o inițiativă comună a elevilor și profesorilor Liceului „Miguel de Cervantes”, a fost o experiență pozitivă pentru toți cei implicați. Sună sec, dar nu este puțin lucru dacă ne gândim că spiritul acestui proiect pare puțin anacronic/improbabil. Elevi și profesori au privit o activitate cu caracter cultural ca fiind de interes și au colaborat pentru realizarea ei de la stadiul de propunere până la elementele de imagine (nume, logo, mediatizare), conceperea probelor, organizarea evenimentului propriu-zis. Cuvântul-cheie: eveniment. Nu am vrut ceva care să treacă neștiut, la care elevii să participe ca la un test. Nu vrem ca doar profesorul să știe valoarea unui elev sau nivelul implicării lui. Nu vrem nici ca între elevi colaborarea să ia forma comunicării furtive de răspunsuri. Drept urmare, în mod public, în fața profesorilor și elevilor, participanții la concurs au arătat ce știu, fără surse externe. Au putut conta doar pe ajutorul (permis) al coechipierilor aleși prin tragere la sorți de la diferite clase. Această idee de aleatoriu este centrală pentru proiect, ea a ghidat preselecția participanților la concurs. Elevii au trecut de probe care le-au mobilizat cunoștințe asociate tuturor disciplinelor, au susținut o dezbatere după o minimă pregătire formală, au rezolvat enigme care i-au determinat să descopere un loc familiar, școala, într-un alt mod. Acești elevi nu au fost aleși în urma unui test, nu sunt înscriși în cluburi de debate, iar pentru mulți aceasta a fost prima experiență de tip escape. Preselecția prin tragere la sorți a dovedit că oricare elev din Cervantes, pus în fața acestor probe, va reuși - o lecție valoroasă și pentru elevi și pentru profesori. Când spunem oricare elev, exprimăm așteptările pentru viitoarele ediții: ca tot mai mulți dintre elevi să își dorească să participe, să simtă entuziasm pentru orizonturile pe care curiozitatea le poate deschide pentru ei. Curajoși și entuziaști, câștigătorii acestei ediții au fost Sonia Haiu (8A), Ștefan Condreanu (8B), Alexandra Berea (9A), Diana Bădică (10B) și Alessia Dinu (11B).


Comentarii închise.