Concurs de scurt-metraje “Une minute de vie, une minute de cinéma”

Elevii liceului participă la Concursul de scurt-metraje “Une minute de vie, une minute de cinéma”, în cadrul căruia vor realiza filme cu durata de 1 minut sub îndrumarea unor personalități importante din domeniul cinematografiei românești, cu care vor lucra direct în cadrul unor întâlniri. Cele mai bune filme realizate de către participanți vor fi proiectate în cadrul festivalului ”Les Films de Cannes a Bucarest” (ediția a 9-a), înaintea filmelor de lung-metraj din anumite zile.
Filmele selectate vor fi jurizate de către 3 (trei) profesioniști iar, pentru fiecare liceu participant, va exista un film câștigător.
Premiul constă în finanțarea unui proiect (film de 5 minute) al câștigătorului.

Succes și multă inspirație tuturor participanților!

Nu sunt comentarii

Lăsați un comentariu