A.S. Prințesa Alexandra Callimachi-Reininger

Joi, 31.05.2018, elevii liceului au particiat la o intalinire inedita.

Fiecare dintre noi a visat, cel puțin o dată, că va întâlni pe cineva cu sânge albastru.

Câteodată, iată, visele se împlinesc, iar elevii noștri au avut onoarea să o cunoască pe A.S. Prințesa Alexandra Callimachi-Reininger, descendentă a patru familii de domnitori și un mitropolit.

La prima vedere, A.S. este un om ca fiecare dintre noi, dar istoria zbuciumată a familiei o deosebește. Este o lume mai puțin cunoscută de către elevii noștri, o lume parțial consemnată în manualele de istorie, o lume fascinantă, la care am fost și noi părtași prin prezența și cuvintele A.S. Ceea ce ne-a uimit este felul în care A.S. și-a trăit viața: fără să se plângă, muncind clipă de clipă, fără să aștepte de la alții soluțiile care nu pot veni decât din interiorul fiecăruia. Este o lecție de viață pe care, cu siguranță, elevii nu o vor uita!

Îi mulțumim A.S. că a acceptat să vină în Liceul nostru și, de asemenea, mulțumim celor care au mijlocit această întâlnire, comitetului de părinți al clasei a VIIa C, prin reprezentantul ei, dl. Mihail-Nelu Ciobanu.

 

 

Nu sunt comentarii

Lăsați un comentariu